קרקע חקלאית – איך לתכנן בית בצורה נכונה?

אחד הרגעים המרגשים המשמעותיים ביותר בחייו של כל אדם, בוודאי בחייה של כל משפחה, הוא הרגע בו הם רוכשים שטח אדמה ומקימים עליו בית. מרבית האנשים לא חווים זאת אך מי שכן יכול לספר עד כמה רגע זה הוא חזק וחשוב עבורם.

בשנים האחרונות רמת הקושי לרכוש בית חדש בישראל עלתה אך לשמחתם של ישראלים אשר מעוניינים להקים בית חדש בישראל, יש תמיד את האפשרות לרכוש קרקע חקלאית ולבנות עליה בית. כידוע משנות התשעים אנחנו רואים תהליך הפשרה של קרקע חקלאית כשהמטרה היא להסב אותן לקרקע לבנייה עבור מגורים.

האפשרות לרכוש קרקע חקלאית הפכה להיות מאוד כדאית בזכות העובדה שמחירי הקרקע נחשבים סבירים מאחר ומדובר בקרקעות שרובן אינן במרכז הארץ וכן בגלל שהאפשרות לרכוש קרקע כן במרכז הארץ היא מאוד נמוכה בגלל המחירים הגבוהים, לכן משתלם יותר לרכוש קרקע חקלאית ולבנות שם את בית החלומות ולא לחכות עד שתהיה קרקע פנויה במרכז הארץ או לרכוש בית במרכז.

כיצד מתכננים בית על קרקע חקלאית?

נניח ורכשתם קרקע חקלאית וקיבלתם את כל האישורים, עכשיו זה הזמן להתחיל בתכנון הבית החדש. התכנון הראשוני יכול להתבצע על ידכם באופן ישיר, כאשר האופציה הטובה יותר היא להפקיד את התכנון הראשוני וכן את התכנון כולו של כל התהליך בידיי אדריכל מקצועי אשר ידע לתכנן את הבית בצורה אופטימאלית על פי הצרכים שלכם וכן על פי מה שניתן בשטח.

התכנון צריך להתבצע על בסיס מספר פרמטרים וביניהם:

1. ראשית הוא צריך להתאים למרחב הכולל בו הבית נבנה, כך שלא יהיה יוצא דופן ולא יחרוג מהנוף הייחודי שלו. זה נכון הן מבחינה חיצונית והן מבחינה פנימית.

2. שנית, הבית צריך להיות מרווח מספיק אך עדיף לא לנצל את כל השטח שעומד לרשותכם אלא לשמור חלק ממנו לצורך חצר או גינה וכן שטח שיאפשר לכם לבנות בעתיד יחידת דיור חיצונית אם תרצו בכך. לכן אם זה אפשרי, מוטב אם תבנו תנצלו את האפשרות לבנות לגובה.

3. רצוי לוודא שאתם יוצרים הפרדה בין החדרים ולצד ההפרדה גם סידור מסוים, כך שהתכנון יהיה מדויק. חדרי שינה נהוג להקים באזור אחד בעוד שהמטבח והסלון מוקמים באזור השני כיחידה אחת או כשתי יחידות נפרדות. ההפרדה בין היחידות ובין החדרים היא חשובה בשביל שתוכלו ליהנות מתכנון מדויק ונוח בבית.

4. רצוי לחשוב על בנייה ירוקה, קרי בנייה ידידותית לסביבה. לטווח הקצר והארוך זו בנייה שתחסוך לכם כסף רב וגם תעזור לכם ליהנות מסביבה הרבה יותר נעימה ונקייה.  לכן כשאתם שוכרים אדריכל שיבנה את ביתכם החדש על קרקע חקלאית, מוטב אם תבחנו האם הוא מומחה גם בבנייה ירוקה, זה בוודאי יכול לעזור לכם.