אדריכלות ירוקה – בנייה חכמה

פרויקטים של בנייה הינם מורכבים ומכילים משתנים רבים, זאת במיוחד בארצנו בה הבנייה מתמקדת בשימוש מאסיבי בבטון. האחריות המוטלת על כתפו של האדריכל היא רבה מכיוון שכל פעולה שנעשית טומנת מאחוריה השקעה רבה במשאבים כספיים וכמובן זמן. לכן, כל פעולת תכנון לקויה עלולה ליצור התעסקות מיותרת לאחר מכן וכל רעיון יצירתי ויעיל מכיל פוטנציאל לחסכון רב.

 

אדריכלות

מלבד הקווים הויזואליים של המבנה עצמו, אדריכל מקצועי קובע גם את השימוש בסוגי החומרים השונים, את המבנה של הצנרת והמיקום שלה ובכלל את כל הקשור לשימושים השונים אותם מספק הבית. לכן, נתמקד באלו הרלוונטיים ביותר לנושא הבנייה והאדריכלות הירוקה.

 

אדריכלות ירוקה

בתים נועדו בבסיסם לספק לנו סביבת מגורים נוחה ובטוחה. לצורך זה, רק המבנה בפני עצמו מספק לנו מעין מיני-אטמוספרה פנימית ונוחה לקיום. בהתאם לצורך זה בתים מכילים גם אמצעים אחרים לוויסות הטמפרטורה כגון תנורים, מאווררים ומזגנים. כל מי שראה חשבון חשמל של בית עם מזגן לעומת כזה ללא מזגן יודע כמה יקר מבחינה אנרגטית (וכיוצא מכך כספית) לווסת טמפרטורה של מבנה, במיוחד בתנאי מזג אוויר קיצוני.

 

אחד הדגשים המשמעותיים ביותר בבנייה ירוקה, בייחוד כשמדובר על עיצוב בתים מודרניים, הינו בנייה עם דגשים מסוימים שמאפשרים ניצול אנרגטי מקסימלי של משאבי הסביבה. החיסכון המושג באנרגיה מגיע לעתים עד לעשרות אחוזים מהם נהנים בעלי הבית וגם הסביבה כולה. דגש נוסף הינו שימוש בחומרים מתכלים שניתנים למחזור. הבנייה נשארת ברמת איכות זהה, אך היא הופכת בזבזנית פחות ואף מקנה תרומה מסוימת לאחר מכן.

 

מלבד החומרים המתכלים, בזמן הבנייה עצמה מושם דגש משמעותי על צמצום הבזבוז האנרגטי. פרויקטים גדולים תמיד נתקלים בבעיות לא-צפויות ונדמה שאם בזבזנו קצת יותר ממה שתכננו אז זה סביר. לעומת זאת, פרויקטים של בנייה ירוקה מדגישים את הצורך בבזבוז מינימאלי ביותר של משאבים בזמן תהליך הבנייה.

 

הבניין עצמו מתוכנן להיקלט בסביבתו במידה שהינה כמה שפחות פוגעת בטבע עצמו. בעיה מרכזית בשטחיהן הגדלים של ערים הוא אטימתה של הקרקע לחלחולם של מי הגשמים בעקבות הכמות הרבה של בטון. בתים שמתוכננים באדריכלות ירוקה מקנים שטחים מסוימים לאפשר חלחול יעיל של מי תהום לקרקע. אדריכלות בתים ירוקה מתוכננת גם בכדי לספק איכות חיים לדיירים, זאת לדוגמה באמצעות שימוש בחומרים שדוחים התפתחות של גורמי מחלות כגון עובש וטחב.

 

אדריכלות ירוקה – האדריכלות של המחר למען עתיד טוב יותר!