בנייה ירוקה – בנייה אקולוגית

מחצבי הטבע שלנו הינם מוגבלים בכמותם מה שמשפיע באופן ישיר על אופיים של מקורות האנרגיה שלנו. לאחר שעלתה המודעות העולמית לעובדת התמעטותם של מקורות אלו החלו להתפתח רעיונות לחסכון באנרגיה. ניתן לראות את התבטאותו של הטרנד הזה בעיקר בענפים זוללי אנרגיה כגון ענף הרכב והתחבורה, התעשייה הכבדה והקלה, תחנות הכוח וגם בענף הבנייה.

 

איכות הסביבה

מלבד הצורך בשמירה על מקורות הטבע שלנו באמצעות מוצרים חסכוניים יותר, ישנה חשיבות בשמירה על איכות הסביבה בפני עצמה. איש אינו מעוניין לגור במרכזו של אזור תעשייה כבדה, אך נדמה שישנה נטייה לעיתים לשכוח מהצורך במגורים בסביבה נעימה שלא העלימה את הטבע לגמרי.

בעבר הלא-רחוק, חוסר מודעות להשלכות הטמונות בהרכבם של חומרים מסוימים אשר שימשו לבנייה התבטא בפגיעה בדיירי הבית, המקום בו היו אמורים להיות בטוחים ומוגנים, הפך למלכודת רעילה בפני עצמה.

כיום איכות הסביבה זוכה יותר ויותר למקום המגיע לה כמימד מרכזי בחיינו האורבניים. אין כל סיבה שאנשים שיגורו בערים יסבלו באופן קיצוני מאיכות סביבה ברמה נמוכה יותר. וכמו בתחומים אחרים, ברגע שעלה הביקוש עלה גם ההיצע.

 

בנייה ירוקה

בנייה ירוקה מתבססת על הנחות יסוד של איכות הסביבה. המטרה הינה ליצור מבנה חסכוני שמתקיים בהרמוניה לצד הסביבה הטבעית. לפניכם מספר דוגמאות:

* בנייה באמצעות חומרים מתכלים שניתן למחזר.

* בידוד אפקטיבי יותר ובנייה אשר מאפשרת ניצול תרמי יעיל יותר.

* שימוש מקסימאלי במקורות כוח קיימים בכדי לחסוך שימוש בחשמל ממקורות חיצוניים. דוגמא שכולנו מכירים היא דוד השמש שמותקן בגג הבית/בניין ומנצל את אנרגיית השמש בכדי לחמם את המים במקום דוד חשמלי.

* בנייה בשיטות יעילות יותר אשר אינן מציירות כמויות אדירות של פסולת בנייה.

אלו הם מספר קטן של פעולות ודגשים שבאמצעותם ניתן לשמור על איכות הסביבה ברמת המיקרו של המעגל הפרטי שלנו וגם ברמת המאקרו של המדינה כולה ובסופו של דבר, במידה והשיטה תתפשט ותזכה להצלחה, גם של העולם כולו.

 

חסכון בבנייה

אדריכלות ירוקה הינה בבסיסה בנייה חסכונית וקיימת הסכמה בין אנשי המקצוע על-כך שבנייה מסוג זה אינה דורשת עלויות גבוהות יותר.

מלבד התשלום הראשוני הזהה, הרווח הגדול המושג מבנייה ירוקה נצטבר לאורך השנים בשימוש נמוך יותר באנרגיה לצרכי המגורים למיניהם. הדוגמא הקלה ביותר היא זו של מיזוג. מדובר בהוצאה חודשית משמעותית ביותר שבחלקה הגדול נחסכת באמצעות בנייה ירוקה, בנייה אשר שמה דגש על יעילות אנרגטית גבוהה יותר.

בנייה ירוקה הינה יותר מאופנה, מדובר בשיטת מחשבה ופעולה יעילה ונכונה יותר.