עד כמה בחירת אדריכל משמעותית בנדל"ן העסקי

פעמים רבות יזמי נדלן בוחרים אדריכל לא מוכר כדי לצמצם עלויות * אלא שכאשר אדריכל מוכר נמצא בפרויקט, ערכו עולה * קחו לדוגמא את האדריכל טיטו בפרויקט מרכז העסקים של אמיר יקותיאל בהוד השרון

פרויקטים של נדלן דומים למגדל קלפים, לא רק במובן הפיזי, אלא גם במובן המטאפורי של המילה. למה הכוונה? אם נחסיר ממגדל הקלפים הזה קלף חשוב, המגדל יתקשה לשמור על צורתו המקורית. אלא שפעמים רבות, היזמים בוחרים להשקיע בחלק אחד של הפרויקט (למשל בסוג קבלן הביצוע, או בחנייה) ופחות בחלק אחר (למשל האדריכל או חברת הניהול) אלא שהחיסכון הזה יכול להיות בסופו של דבר בעוכרי היזם ויכול לעלות לו בהפחתת השווי של הפרויקט. היום, בשוק הנדל"ן המודרני של ישראל, יש חשיבות עצומה לאיכותו של האדריכל שנשכר ללוות את הפרויקט. אחת העוצמות של אותו פרויקט אם תרצו, טמונה בניסיון וביכולת של אותו אדריכל להפוך את החלום של היזם למציאות מהפכנית.

 

מפיבקו לטיטו

במציאות שוק הנדל"ן בישראל ישנם מספר אדריכלים שמהווים את חוד החנית של העיצובים החדשים. אחד המוכרים שבהם הוא האדריכל אילן פיבקו שתכנן מספר בניינים ברחבי הארץ, אבל זכור בעיקר כמי שתיכנון את בניין פיבקו ליד נתיבי איילון, בניין שקיבל בתחילה ביקורת קשה משום שהיו שטענו שהוא דומה לטיל, אבל בסופו של דבר מיצב את פיבקו כאחד האדריכלים המובילים בארץ. אדריכל אחר המצוי באותה שורה הוא סמי טיטו העומד בראש משרד טיטו אדריכלים. טיטו נחשב לאחד ממתכנני הערים המובילים בישראל, ולאסטרטג הידוע בפעילותו הענפה בעולם. אחד הפרויקטים שאותו תכנן טיטו ושיוקרתו הועלתה בעקבות זאת הוא מרכז העסקים ומהסחר החדש בהוד השרון של היזם אמיר יקותיאל.

 

מרכז העסקים של אמיר יקותיאל

 

 A.M.Y - קבוצת יקותיאל

A.M.Y – קבוצת יקותיאל

מתחם מרכז העסקים של אמיר יקותיאל תוכנן על ידי משרד האדריכלים של טיטו סמואל, ממשרדי האדריכלים המובילים בארץ, תוך כדי תכנון קפדני וניצול אופטימאלי של השטחים ויחד עם זאת, עיצוב אדריכלי מהיפים שנראו בארץ.

התכנון כולל בין היתר לובי מפואר עם שומר 24 שעות ביממה/7 ימים בשבוע, מרפסות קומתיות בכל קומה וקומה ואף אפשרות לרכוש מרפסות פרטיות עפ"י דרישת הלקוח, בנוסף, תוכנן מתחם חניון ייעודי לעובדי ואורחי המשרדים ומתחם דומה למתחם המסחרי, תוך כדי שמירה על תכנון סביבתי עשיר ויוקרתי. אין ספק שאפשר היה לשים בידיו של אדריכל לא מוכר תכנון מרכז שכזה, אבל התוצאה הייתה יכולה להיות הרסנית עבור הפרויקט, מבלי לזלזל באותו אדריכל. ואם נחזור רגע למטאפורת מגדל הקלפים שהוזכרה בהתחלה, היום, קנים רבים, מסתכלים על כל הקלפים שמרכיבים את הנכס, אותם משקיעים או קונים, בוודאי ירצו שאס או ג'וקר יהיה זה שיתכנן את הפרויקט בו הם משקיעים את מיטב כספם.