כיצד נבחר שירותי אדריכלות?

רבים הישראלים אשר חולמים על מגורים בבית פרטי עם גינה צמודה –
רבים מבין כל אלה היו מעדיפים להגשים את החלום בכוחות עצמם, משמע, לרכוש מגרש ולבנות בו בית מהיסוד כאשר הם מעורבים בכל התהליך.

 

לפי ראייתם, תהליך העשייה מגביר מאוד את תחושת הסיפוק, שתלווה אותם בעת התהליך המורכב וגם בעת המגורים. על מנת שכל התהליך ייעשה בצורה אידיאלית, מוצלחת ונכונה קיים צורך לקבל מאות רבות של החלטות קריטיות לאורך זמן. אחת החשובות שבהן היא בחירת האדריכל שמתכנן  את הבית. למעשה, ההשפעה של האדריכל היא רבה מאוד והרבה יותר גדולה מאשר ניתן לשער.

 

שיקולים מרכזיים בעת בחירת אדריכל

הצורך הראשוני בבחירה הוא לבחור אדריכל שקו התכנון שלו תואם לזה של בעלי הבית, טעמם, רצונותיהם וצורכיהם, כל זאת כמובן מתוך הנחה שבוחרים באדריכל מקצועי ומוסמך, רצוי בוגר לימודי אדריכלות ממוסד מוביל ובעל ניסיון של מספר שנים בתחום, מתוך כמה אפשרויות מומלצות שנבדקו בקפידה מראש. כבר בשיחה הטלפונית הראשונה ניתן לחוש ולדעת אם האדריכל מתאים והדבר עשוי להתברר ביתר שאת כבר בפגישה הראשונה. יש צורך לשוחח ולתאם ציפיות כדי לוודא שאכן שני הצדדים מדברים "באותה שפה". על מנת לזהות את סגנונו יש לבקש רשות לראות בתים שהוא תכנן ולשוחח עם בעליהם, בנוסף, כדאי לראות בתים בשלבי תכנון, לבדוק באיזה סוגי חומרים הוא אוהב להשתמש, איך הוא מתכנן את המרחב הפנימי ואיך הוא מתייחס למרחב החיצוני.

 

הקשבה והתאמה לצרכים השונים

רבים מעדיפים לעבוד עם אדריכל שיתכנן גם את פנים הבית. יש צורך לוודא כי האדריכל אכן קשוב לצורכי בעלי הבית ויזרום איתם לגבי צורכיהם שונים. את הנושא החשוב הזה לומדים משיחה עם לקוחות עבר שלו וגם באמצעות שיחה עימו. מומלץ לא לעבוד עם אדריכל שנוהג לכפות את דעתו על הלקוחות מאחר והם אלו אשר יגורו בבית. הם עלולים לגלות, לדוגמה, כי חדר המשפחה הקטן שהוא תכנן, בניגוד לדעתכם, אינו מתאים לגודל ולצורכי המשפחה. יש צורך למצוא את נקודת האיזון בין הצרכים לבין הצורך לסמוך על מקצועיותו, שכן, הוא בר סמכא בתחום והוא מכיר חידושים רבים בתחום שהלקוחות לא מכירים.

 

בנייה ירוקה ומודרנית

נקודה חשובה נוספת בהשראת התקופה בה אנו נמצאים – מומלץ כיום לנסות ולבחור אדריכל שמתכנן בנייה ירוקה ומודרנית. בנייה ירוקה לוקחת בחשבון את השמירה על איכות הסביבה ומטבעה היא חוסכת בעלויות תפעול ותחזוקת בית. התקנת פנלים סולריים, מערכת להולכת מים אפורים לגינה, בנייה עם בידוד חוסך אנרגיה ועוד הם מספר דוגמאות מוחשיות ומודרניות.

 

כל אחד היה רוצה בית יפה, נוח, נעים ובטוח למגורים. אדריכל טוב מוצא את האיזון בין כל אלה. תמיד קיימות מגבלות כמו שטח, מיקום, שיפועים ועוד. אדריכל טוב יודע לתכנן בית שיהיה נוח ופונקציונלי למגורים, ויחד עם זה נאה למראה, מזמין וחם. שיקול חשוב נוסף הוא המחיר אבל כדאי לא להתפשר יותר מדי כי ההוצאה עבור שירותי אדריכל זניחה ביחס להוצאה הגדולה על בניית בית.